זכויות עובדים במסגרת בידוד עקב משבר קורונה

משבר נגיף קורונה פוגע בעסקים רבים, אלא גם לגבי עובדים ומעסיקים ולכן חשוב להכיר כי קיימים זכויות עובדים במסגרת בידוד עקב המשבר. זכויות אלו קשורים בעניין יחסי עבודה בעקבות בידוד בית ובית חולים.

צו עקב נגיף קורונה

נגיף קורונה החדש 2019 (Novel Coronavirus) הוא וירוס מיוחד שפוגע בבני אדם ומסוכן מאוד ועשוי לעבור מאדם לאדם אחר במסגרת תקופה של עד 14 יום. הסממנים דומים מאוד לשפעת רגילה והם חום מעל 38 מעלות, שיעור, עיטוש, קשיי נשימה, קוצר נשימה ועוד.

על מנת למנוע את המעבר של המחלה מאדם לאדם וההתפשטות, משרד הבריאות קבע צו ייעודי שמטרתו לבודד אנשים שהיו חשופים למחלה או נדבקו בנגיף והכל באמצעות בידוד בית. בידוד הבית למשך עד 14 מיועד לאנשים שחזרו מחו"ל או היו במגע עם חולה, מיום החזרה או המגע.

למי מגיע זכויות עובדים אלו?

זכויות העובדים עקב משבר הקורונה מיועדים לאוכלוסייה הבאה:

  • עובדים שחזרו לישראל מחו"ל, מכל יעד בעולם (למעט יהודה ושומרון וגם חבל עזה) במהלך 14 הימים שקדמו למועד הגעה לישראל.
  • עובדים שהיו במגע עם חולה. מגע כמו חשיפה אליו במוסד רפואי, עבודה או שהייה עימו, בני ביתו, נסיעה עמו בתחבורה ציבורית או מגע אחר.

אילו זכויות עובדים מגיעים?

אלו הזכויות המגיעות לעובדים אלו:

  1. ימי מחלה ותשלום דמי מחלה – עובדים אלו שהיו בבידוד בית, זכאים לימי מחלה על כל ימי הבידוד ולקבל עבורם דמי מחלה בהתאם ליתרת הצבירה שלהם. משרד הבריאות פרסם תעודת מחלה גורפת שיש להציג למעסיק ואליה יש לצרף טופס הצהרה.
  2. איסור הגעה לעבודה – מעסיק של עובדים אלו לא יכול לדרוש הגעה לעבודה ולא יכול לאשר הגעה גם אם העובד ביקש זאת.
  3. איסור פיטורין – מעסיק של עובדים אלו לא יכול לפטר אותם במהלך תקופת הבידוד מהסיבה הזו בלבד.
  4. דמי אבטלה בחל"ת – עובדים שנדרשו לצאת לחופשה ללא תשלום על ידי המעסיק בתקופה מעל 30 יום, זכאים לקבל דמי אבטלה מהביטוח הלאומי. הזכאות ניתנת לכל מי שעומד בתנאי הזכאות לקבלת דמי אבטלה. אולם לעניין קורונה, אין צורך לנצל את כל ימי החופשה.