לחץ בעבודה – ממה גברים פוחדים וממה נשים פוחדות?

אז מה הקשר בין לחץ נפשי במקום העבודה לבין הבטיחות והבריאות של העובד? ובכן, לחץ נפשי משפיע לרעה על תפקוד עובד והבטיחות שלו.

הנה מדריך בעניין.

לחץ בעבודה

ללחץ בעבודה יש השפעה שלילית על תפקוד העובד והסביבה שלו. תופעות לוואי ללחץ הם חוסר ריכוז, קושי בקבלת החלטות, נטילת סיכונים, בעיית זיכרון, חוסר של סבלנות ועוד.

הלחץ גם גורם לבעיות בריאות ואף תורם למחלות מקצוע. תופעות לוואי כאלו כוללות כאבי ראש, כאבי גב, בעיות שלד שריר ועוד.

לחץ בעבודה אצל גברים ונשים

גברים ונשים מגיבים אחרת ללחץ ומתמודדים איתו אחרת.

נשים מדווחות על לחץ יותר מאשר גברים והן מדווחות יותר על תופעות לוואי הם פיזיים והן מנטליים. יש להן יותר בעיות בריאות כמו לחץ דם גבוה, דיכאון, חרדה ואף השמנה.

לגברים יותר קשה להכיר את הקשר בין לחץ לבעיות פיזיות, והם פחות מאמינים לקשר הזה. בשונה מנשים, לגברים יש יותר מוות ממחלות הקשורות ללחץ.

גורמי הלחץ העיקריים

אצל נשים, המשפחה ומחסור כספי הם גורמי הלחץ העיקריים. הערכה העצמית נבנית לעיתים סביב מערכות היחסים שלהם. נשים מתנהלות במצב של לחץ על ידי הקרבה עצמית. בנוסף, הן מרגידות שאין להן מספיק הזדמנויות לקידום בעבודה בגלל ריבוי תפקידים וגם שאין להן ביטחות תעסוקתי בשל הטיפול בילדים.

אצל גברים, הפחד מכישלון הוא הלחץ העיקרי. הערכה העצמית נבנית סביב הביצוע שלהם. גברים נוטים לתת למעסיק או ליריב לקבוע את רמת הדרישות, הם נוטים לאבד את המיקוד העצמי לטובת עיסוק בניצחון או בהשגת מטרה חיצוני.

הגורמים לתגובות ללחץ

נשים מגיבות יותר באמצעות תגובת "tend and befriend" (התיידדות) הן יוצרות מערכות יחסים ומתחזקות אותן. נשים מגיבות ללחץ באופן רגשי: בעצבנות, ברצון לבכות או בחוסר אנרגיה.

גברים מגיבים בדרך כלל ללחץ באמצעות fight or flight" (הילחם או ברח – הם נלחמים במקור הלחץ או בורחים ממנו). גברים מגיבים ללחץ בדרך כלל בכעס ועצבנות, וסובלים מבעיות שינה.

אחת הסיבות העיקריות לכך שנשים וגברים מגיבים באופן שונה ללחץ קשורה להורמונים. לשלושה הורמונים יש תפקיד חשוב לעניין זה: קורטיזול- , cortisol אפינפרין –epinephrine ואוקסיטוצין – oxytocin. במצב של לחץ אצל נשים, כשהקורטיזול והאפינפרין זורמים במחזור הדם, האוקסיטוצין משתחרר מהמוח, משכך את יצור הקורטיזול והאפיפרין ומעלה את רגשות הרוגע. כמות הורמון oxytocin שמופרש אצל גברים נמוכה יותר .

דרכי התמודדות ללחץ

גברים ונשים מנהלים לחץ בצורה שונה ונותנים להם משקל שונה להתמודדות לכך.

גברים פחות מתעסקים בניהול הלחץ לעומת נשים, ויוצרים לעצמם פעילות של הסחת דעת כדי להירגע כמו פעילות גופנית, מוזיקה ועוד. נשים מתמודדות עם קריאה, בילוי עם המשפחה או חברי והן מחפשות תמיכה כדי לדבר על החוויה הזו.

כתבה זו מבוססת על מידע שפורסם באתר המוסד לבטיחות ולגיהות.

    קבל/י הצעת מחיר ממומחה כעת!