משכורת 13 – למי מגיע לקבל, כמה ומתי מקבלים?

מציעים לכם תנאי עבודה ושכר הכוללים משכורת 13? מעבר לכך שזה נשמע די סבבה וכיף, הנה מה שאתם צריכים לדעת.

מה זה משכורת 13?

עובדים שכירים מקבלים שכר עבודה או משכורת עבור כל חודש או תקופת עבודה שהם עובדים, ולכל היותר 12 חודשים, ואז יש עובדים שמקבלים גם משכורת 13.

משכורת 13 כמו שהיא נשמעת, היא רכיב שכר העבודה מספר שלוש עשרה שעובדים מסויימים מקבלים, בנוסף ל-12 החודשים האחרים. בניגוד אליהם, לא צריך לעבוד את אותו חודש כדי לקבל את המשכורת הזו.

לעיתים אפשר לומר כי משכורת 13 לעיתים ידוע גם בתור מענק 13, בונוס שלושה עשר, מענק שנתי, בונוס שנתי, מענק תקופתי וכדומה. לא משנה איך קוראים לזה, זוהי הכנסה נוספת שעובדים יכולים לקבל מהמעסיק שלהם.

האם מגיע לי משכורת 13?

החוק בישראל לא מחייב מעסיק לשלם שכר 13 לעובדים, כך שהמעסיקים לא חייבים לשלם את המענק או הבונוס הזה. מעסיקים כן יכולים לשלם בהתאם לעמידה ביעדים מסויימים של מקום העבודה.

כדי להבין טוב יותר אם אתם זכאים לקבל זאת, אז צריך לבדוק אם אחד המקרים נוגע לגביכם:

  • הסכם קיבוצי – אם יש ועד עובדים במקום העבודה, אז ייתכן כי יש הסכם מול המעסיק או ארגון מעסיקים. שווה לבדוק אם קיים סעיף כזה בהסכם.
  • צו הרחבה – במקרים מסויימים, הסכם קיבוצי או צו הרחבה יכול להיות מוחל על ציבור עובדים כללי או בענף מסויים. אפשר לדעת אם קיים צו כזה במאגר הצווים או ההסכמים.
  • חוזה עבודה – אם ההסכם שלכם עם המעסיק בחוזה עבודה, אפשר לבדוק האם יש סעיף כזה והאם אפשר לדרוש זאת מהמעסיק.
  • נוהג בעבודה – במידה ולא קיים הסכם או תנאי המסדיר את התשלום, אבל המעסיק משלם את הסכום בתור נוהג רגיל בעבודה, אז שווה לבדוק זאת.

כמה כסף זה משכורת 13?

כמו שהשם של המענק הזה בטח מרמז לכולם, גובה התשלום שלו הוא כמו גובה של תשלום שכר או משכורת רגילה שלכם בכל אחד מ-12 החודשים הרגילים שקדמו למענק. עם זאת, יכול להיות שמדובר על סכום קטן יותר או גדול יותר.

מתי מקבלים ואיך הכסף עובר?

הבונוס משולם בדרך כלל אחת לשנה, לקראת מועד מסויים כמו חג ראש השנה או חג פסח. יכול להיות שהסכום משולם בכל חודש החלקי היחסי.

מה לגבי הפרשות וניכויים?

משכורת 13 היא הכנסת עבודה לפי חוק מס הכנסה ולפי חוק הביטוח הלאומי. זה אומר שמדובר על תשלום ברוטו שממנו מועברים סכומים לרשויות הממשלתיות.

אך, מדובר על רכיב שכר שלא מפקידים ממנו לפנסיה חובה או לפיצויי פיטורים.

שכר מינימום עם משכורת 13

לפי חוק, משכורת 13 לא יכולה להיות חלק מתשלום שכר מינימים בישראל. המשכורת המינימלית יכולה לכלול רכיבי שכר מסויימים אך לא את המענק הזה. המשמעות היא שהמעסיק חייב לשלם את הבונוס בנוסף לכל.

משכורת 14, 15, 16 .. יש דבר כזה?

בטח! אבל בעיקר מדובר על כינוי של משכורת 13 כאשר השכר הוא כפול, משולש וכך הלאה.

במילים אחרות, כאשר אומרים משכורת 14, אז מדובר על מענק שהוא בגובה של 2 משכורות נוספות ל-12 החודשים הרגילים. לפעמים פשוט אומרים מענק מוכפל מבלי לציין את המספרים 14 והלאה.