ראש השנה – רשימת זכויות עובדים שכדאי להכיר

רוצים לדעת מהם הזכויות שלכם בעבודה בימי חג ראש השנה? יש כמה זכויות עובדים ועניינים אחרים שכל אחד מכם פושט חייב לדעת. העניינים קשורים לעבודה, חופשה, תשלום ועוד.

האם מגיע תשלום דמי חגים וכמה?

ראש השנה הוא לא רק חג יהודי רשמי, אלא גם יום חג לעניינים של דיני עבודה.

זה אומר כי אתם זכאים לקבל תשלום של דמי חגים ב-2 ימי החג. כמובן שהתשלום משולם לכם כי מדובר על חופשת חג, ימים שבהם לא עובדים.

חשוב לומר כי דמי חגים מהווים במקום שכר עבודה, לכן אם החג מתקיים בימי מנוחה, אז לא מגיע תשלום באותם ימים.

סכום דמי חגים הוא בדומה לשכר הרגיל שלכם, שכר שהייתם מקבלים אם הייתם מגיעים לעבודה.

האם אפשר לחייב לעבוד?

לפי החוק המעסיק לא רשאי לחייב אתכם לעבוד בחג ראש השנה. אתם רשאים להודיע למעסיק על סירוב עבודה לפי מצוות דת או מכל סיבה אחרת.

אני עובד, כמה מגיע לי שכר בחג?

אם אתם עובדים בערב החג, אז מגיע לכם שכר עבודה רגיל לחלוטין. כמובן שזהו יום מקוצר ולכן צריך להתחשב בכך.

אם אתם עובדים במהלך החג עצמו (החל משעת כניסת החג ועד שעת יציאת החג), אז מגיע לכם תשלום על עבודה בחג. בדרך כלל מדובר על תוספת של 50% שכר עבודה בנוסף ל-100% דמי חגים (סך הכל 150%).

אם אתם עובדים במוצאי החג, אז מגיע שכר עבודה רגיל. אבל אם ההפרש בין עבודה במוצאי שבת לבין עבודה בערב החג היא עד 36 שעות, תהיו זכאים לתשלום 150% על כל השעות על להשלמת מספר זה.

עבדתי גם שעות נוספות, כמה מגיע לי?

אם עבדתם גם שעות נוספות במהלך החג, אז תהיו זכאים לסכום של השעות הנוספות על השכר בחג. כלומר, על שעות העבודה ה-9-10 תקבלו 175% ועל השעות לאחר מכן תקבלו 200% שכר.

אני רוצה לצאת לחופשה

במהלך החג אתם כבר מקבלים חופשה, היא לא רגילה, זוהי חופשת חג. אבל עבור שאר הימים, אתם צריכים להודיע למעסיק שאתם רוצים לצאת לחופשה. המעסיק שלכם יכול לא להסכים לחופשה אבל רק אם יש סיבה מיוחדת לזה.

עם זאת, יש לכם אפשרות לקבוע מי יום מסויים יהיה יום חופשה לבחירה. המשמעות היא כי המעסיק לא יוכל לסרב להוציא אתכם לחופשה. כדי להנות מזה, צריך להודיע למעסיק 30 ימים מראש.

המעסיק הוציא אותנו לחופשה מרוכזת

באופן כללי, המעסיק הוא זה שאחראי על הוצאות עובדים לחופשה ובפרט לחופשה מרוכזת.

המעסיק יכול להחליט שמקום העבודה יהיה סגור במהלך החג או כמה ימים לפני ואחרי, העובדים יהיו בחופשה על חשובנם וישולם תשלום של דמי חופשה. אם החופשה מעל 7 ימים, המעסיק צריך להודיע 14 ימים מראש.

במקרה שאין לכם מספיק ימי חופשה לניצול, המעסיק יכול לשלם לכם על חשבונו, לא להוציא אתכם לחופשה או להסכים איתכם על חופשה ללא תשלום.

מה הזכות במקרה של מחלה?

במקרה של מחלה בחג, אז אפשר לשלם או תשלום דמי מחלה או דמי חגים. מקובל לשלם תשלום של דמי חגים, ללא ניצול חופשת מחלה כמובן.

מה לגבי הפקדות לפנסיה ולפיצויים?

גם דמי חגים, דמי חופשה, דמי מחלה וגם שכר עבודה שהתקבל בחג, הם שכר עבודה ממנו מפרישים כסף לפנסיה ולפיצויים. כלומר, על תשלומים אלו מפקידים כסף לפנסיה כמו על שכר רגיל לחלוטין.

האם מגיע לי שי לחג?

מעסיקים רבים נותנים לעובדים שלהם שי לחג (מתנה). החוק לא מחייב אותם לעשות את זה, אבל אם יש נוהג מקובל בעבודה, הסכם קיבוצי או אישי, או צו הרחבה, המעסיק כן יהיה מחוייב להעניק לכם מתנה לחג.